Çelik Kapı Bakımı Nasıl Yapılır?

Çelik kapılar esas itibarı ile güvenlik unsuru olarak kullanılsa da, ısı ve ses yalıtımı konusunda kaliteli bir çelik kapı enerji kaybını mimimum düzeye indirmekte ve ekonomik olarak kullanıcıya kayda değer bir katkı sağlamaktadır. Çelik kapı denildiğinde montajdan sonra hiç bir bakımı yapılmayan bir kapının, ısı ve ses yalıtımı konusunda muhakkak bazı kayıpları olmaktadır. Bu yazımızda öncelikle çelik kapı nasıl olmalı? sorusunun cevabını arayacak, doğru çelik kapı seçimi nasıl yapılır cevabını bulduktan sonra ise çelik kapı bakımı hakkında ufak ipuçları vereceğiz.

 

Çelik Kapı Bakım Rehberi
Çelik Kapı Bakımı Nasıl Yapılır Fitil Değişimi Kilit Bakımı Emir Çelik Kapı (1)

Çelik Kapı Nasıl Olmalı?

Bu özellikle son yıllarda yaygınlaşan internet alışverişine doğru orantılı bir biçimde, kullanıcının hem kaliteli ürüne hem de kalitesiz ürüne aynı noktadan erişebilmesi ile tüm sektörlerde olduğu gibi, çelik kapı seçimi yapan kullanıcı için de büyük bir kafa karışıklığına yol açmaktadır. Kaliteli bir çelik kapı her şeyin ötesinde ilk olarak güvenlik gereksinimlerini eksiksiz yerine getirmelidir. Çelik kapı kullanılan çelik ve kilit sistemleri gibi bazı ayırt edici unsurlar ile kolaylıkla iyi çelik kapı ve ucuz çelik kapı olarak birbirlerinden ayırt edilebilmektedir.

Çelik Kapı Ağırlığı Nedir?

Bir üstte belirttiğimiz çelik kalitesi bu noktada iyi bir çelik kapı ve ucuz çelik kapı arasında en net göstergelerdendir. Kaliteli, güvenli çelik kapı 2 mm  çelik ile imal edilmesi vazgeçilmez bir zorunluluktur. 0,8 mm 1,2 mm gibi ince sac malzeme kullanılarak üretilen çelik kapının güvenlik açısından tahta bir kapıdan ekstra sunduğu bir güvenlik önlemi bulunmamaktadır. 2 mm kasa ve 2 mm kanat çeliği ile üretilen bir çelik kapının ortalama ölçülerde ağırlığı 120-150 kg arasında dış modeline bağlı olarak değişmektedir.

Çelik Kapının Kart İle Açılır mı?

Çelik kapı kart ile açılamaması gereken güvenliği ön planda olduğu bir yapı ürünüdür. Kredi kartı, pet şişe gibi bir malzeme ile dış müdahale ile açılabilen bir kapıya uluslararası standartlarda çelik kapı denilemez. Gerçek bir çelik kapı asla kredi katı, pet şişe vb dış müdahalelerle açılamaz. Bu hususta kaliteli çelik kapı üretimi yapmaktansa tırnaklı çelik kapı gibi dünyada örneği olmayan basit bir önlemle çelik kapının zayıf noktalarını saklamaya çalışan kapılardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Gerçek bir çelik kapı gerekli güvenliği sağlamak için, uydurma tırnak sistemlerine ihtiyaç duymaz.

Çelik Kapı Kilitleri Maymuncukla Açılabilir mi?

Maymuncuk adı verilen joker anahtar sistemleri ile açılan kapının kilit mekanizmasıdır. Çelik kapı üzerinde kullanılan malzemeye doğru orantılı kilit sistemleri kullanılması durumunda maymuncuk gibi dış ürünler ile açılması mümkün olmaz. Emir Çelik Kapı olarak ürünlerimizde Kale Merkezi Kilit sistemi yanı sıra Maymuncuk ile açılmama özellikli MultLock Marka kilit sistemleri kullanmaktayız.

Çelik Kapı Bakımı

Çelik kapılar kilit mekanizmaları, menteşe mekanizmaları ve fitil değişimi gibi bazı dönemsel bakımlar ile uzun yıllar güvenle kullanılabilir. Bu çelik kapı bakımları arasında özellikle çelik kapı fitil conta değişimi ile kapının ısı ve ses yalıtımı güncellenerek enerji kaybının önüne geçilmelidir.

Çelik Kapı Kilit Bakımı Nasıl Yapılır?

Çelik kapı üzerinde kullanılan kilit markasından bağımsız olarak belli aralıklar ile kilit mekanizması yağlanarak, çelik kapı kilidi rahat çalışır duruma getirilmelidir. Çelik kapı kilidi bakımı sırasında makine yağı olarak ta bilinen ince yağ veya bir damla zeytinyağı kullanılabilir. Yağlanan kilit sistemi rahat çalışacak ve zorlanmadan ötürü oluşabilecek diğer arızaların önüne bu şekilde geçilmiş olacaktır.

Çelik Kapı Menteşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Çelik kapı modellerinde neredeyse standart konumuna gelen bilyalı menteşeler, zamanla toz ve farklı dış etkenlerden etkilenerek zorlanabilmektedir. Çelik kapı menteşe koruyucu kapağını kaldırarak bir parmak kadar gres yağı menteşelerin içine sürülürse, hem kapının çalışması kolaylaşacak hem de varsa gıcırtı gibi sesler kesilecektir.

Emir Çelik Kapı Şubat 2022 İndirimi
Emir Çelik Kapı Şubat 2022 İndirimi

Çelik Kapı Fitil Conta Değişimi Nasıl Yapılır?

Çelik kapılarda ısı ve ses yalıtımını sağlayan ana unsurlardan biri kapının kasa ve kanat bölümlerinde bulunan kauçuk contaların belli süreler sonunda yıpranması sonucu değişmesi gerekmektedir. Bu noktada yapılacak ilk eylem kapının üzerinde bulunan fitil veya kauçuk plastik contadan bir parça numune keserek aynı contadan bulunmasıdır. Sonrasında ise hem kapının hareketli kanat kısmında yer alan hem de kasa kısmında yer alan contalar yenisi ile değiştirilmelidir.

 

Puanınız

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir